נורבגיה ארץ הפיורדים המופלאה

נורבגיה ארץ הפיורדים הנודעת, הזוהר הצפוני ושמש חצות. אוכלוסיית נורבגיה מונה 4.8 מיליון תושבים ומכסה שטח של 385,155 קמ"ר. בראש המדינה עומד המלך האראלד החמישי.


  • שיטת ממשל: מונרכיה חוקתית ודמוקרטיה פרלמנטרית
  • בירה: אוסלו
  • דת: הכנסייה של נורבגיה (הנצרות הפרוטסטנטית)
  • מטבע: קרונה נורבגית 
  • אזור זמן: שעון גריניץ' + 1
  • יום העצמאות: 17 מאי

פיורדים
נורבגיה מפורסמת בפיורדים שלה, שניים מהם Geirangerfjord ו-Nærøyfjord נמצאים ברשימת מורשת עולמית של אירגון אונסק"ו. הפיורדים המוכרים ביותר הם פיורד Sognefjord שהוא גם הארוך מכולם, ופיורד Hardangerfjord המפורסם בעצי הדובדבן והתפוח.

אורות הצפון
אורות הצפון הם תופעה טבעית נפוצה במדינות סקנדינביה ובחלק הצפוני של נורבגיה, התופעה נצפית לרוב מעל החוג הארקטי בין סוף הסתיו לתחילת אביב.

שמש חצות
השמש אינה שוקעת בקיץ מעל החוג הארקטי, מבקרים בצפון נורבגיה יכולים להנות מ-24 שעות של אור בעונה זו של השנה.

מזג אויר
מזג האוויר בנורווגיה הוא הרבה יותר מתון ממה שהייתם מצפים. בשל זרם הגולף החמים, הטמפרטורות לאורך החוף של נורבגיה הם בין 5-8 צלזיוס, גבוה יותר ממדינות הנמצאות בקווי רוחב דומים במקומות אחרים ברחבי העולם.

הוויקינגים
לויקינגים יצא שם רע של בוזזים ואכזריים, אסור לשכוח שהויקינגים היו גם סוחרים, חוקרים ומגלי ארצות, הם היו הראשונים שגילו את איסלנד, גרינלנד ואפילו אמריקה הרבה לפני קולומבוס. תקופת הויקינגים היתה בין 800-1050 לספירה.

ספורט חורף
נורבגיה היא המדינה בעל שיעור הזכיות הגדול ביותר באולימפיאדות החורף, לזכותה יש 280 מדליות (98 זהב, 98 כסף ו-84 ארד). אולימיפאדת לילהאמר בשנת 1994 היתה המוצלחת ביותר, נורבגיה במגרשה הביתי זכתה ב-26 מדליות, מתוכן 10 זהב.

טרולים
לטרולים יש מקום חשוב בפולקלור הנורבגי. יש טרולים בגדלים שונים אך כולם ידועם בכיעורם ובהיותם יצורים מבולגנים. הטרולים חיים בדרך כלל במערות או עמוק בתוך היער, הם יוצאים ממקומות המסתור שלהם אחרי השקיעה ואם הם נחשפים בטעות לאור השמש הם הופכים לאבן. כמה מקומות במערב וצפון נורבגיה קיבלו שמות טרוליים כמו: Trollheimen, Trollstigen, Trollhatten ו-Trollveggen.


פיורדים עמוקים וירוקים, אזורים הרריים ונוף מרהיב, נורבגיה היא ארץ של נהרות ומפלים עוצמתיים אשר הפכו את המדינה לפנינת תיירות ידועה בעולם.

אין תגובות:

פרסום תגובה